Hakkımızda

Huawei Türkiye, Seeds for the Future projesinin ilkini Yıldız Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi gibi önde gelen üniversitelerin iş birliğiyle 2015 senesinde gerçekleştirdi. Türkiye’den 15 öğrenci seçildi ve bu öğrenciler eğitim amaçlı bir seyahat kapsamında Çin’i ziyaret etti.

Proje, 2016 senesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinin katılımıyla gerçekleştirildi. Projeye 2016 senesinde 1-14 Ağustos arasında 12 öğrenci katıldı.

2018 senesinde medya katılımı daha da arttı. Aynı zamanda, popüler bir yerel web platformu olan onedio.com'da da tanıtım videoları yayınlandı.

2019 yılı katılımcıları seçilirken katılımcılarla yüz yüze görüşme gerçekleştirildi. Kısa listeye seçilen öğrenciler, beş gruba ayrıldı ve projelerini bir canlı yayın etkinliğinde sundu.

Seeds for the Future projesi 2020 senesinde, 19-23 Ekim tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Çevrim içi düzenlenen açılış törenine Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Shi Ruilin, Huawei Türkiye Genel Müdürü Cem Zhao katıldı. Önde gelen çeşitli üniversitelerden seçilmiş 40 öğrenci; 5G, Yapay Zeka, Bulut Çözümleri, Liderlik, İletişim ve Kültürel Anlayış konularındaki 5 günlük çevrim içi programa dahil oldu.

Seeds for the Future projesine 2021 senesinde çevrim içi olarak 50 öğrenci katıldı. Açılış törenine Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin de katılım sağladı.

2022 yılında 25 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen programa 5.000'den fazla öğrenci başvurdu. Pandemi nedeniyle iki yıllık bir aradan sonra yüz yüze düzenlenen eğitim programı kampı, Huawei'in Türkiye'deki 20. yıl dönümü dolayısıyla 20 öğrenciyle gerçekleştirildi. Kamp içeriğini teknoloji eğitimlerinin yanısıra Tech4Good proje çalışmaları, sosyal aktiviteler ve Çin kültürü etkinlikleri oluşturdu.

2023 yılında 17 – 24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. 21’i kadın olmak üzere toplamda 30 öğrenci katıldı. Öğrenciler, Çin kültürüne yönelik toplamda 21,5 saatlik ders aldılar. Huawei Türkiye genel merkezi ziyaretini de içeren kamp gezisi Ankara’da BTK’da düzenlenen kapanış töreniyle son buldu. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi, BTK başkanı, Huawei Türkiye Genel Müdürü, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi programa katıldı.

Bu yıl ise online eğitimler ve Türkiye’de yapılacak ön elemelerden sonra Seeds for the Future 2024 İtalya’da gerçekleşecek.