Sık Sorulan Sorular

 

1. Seeds For The Future’a Kimler Katılabilir?

Üniversitelerin aşağıda belirtilen ilgili bölümlerinde okuyan öğrenciler ve yeni mezun adaylar başvuru yapabilirler:

Bilgisayar Bilimleri, Bilişim Sistemleri Ve Teknolojileri, Elektronik Ve Haberleşme Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojisi Ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Fizik, Fizik Mühendisliği, Matematik, Matematik Mühendisliği, Matematik-Bilgisayar, Mekatronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mekatronik Sistemler Mühendisliği, Teknoloji Ve Bilgi Yönetimi, Yazılım Mühendisliği, Yapay Zeka Mühendisliği

 

2. Programa katılım koşulları nelerdir?

- Seeds For the Future Programı, teknoloji ve mobil iletişim alanında üst düzey bilgi sahibi, somut başarıları olan öğrencileri hedeflemektedir. Programa başvuru koşuluna uyan ilgili üniversite bölümlerinden mezun olan herkes katılım gösterebilir.

- Başvuru formunda mutlaka doldurulması gereken alanlar:

 • Kişisel bilgileriniz, iletişim ve adres bilgileriniz,
 • Okuduğunuz üniversite ve bölüm, not ortalamanız ve transkript belgeniz
 • Kamera karşısında kendinizi, bilişim sektörüne dair kariyer hedeflerinizi ve programa neden kabul edilmeniz gerektiğini anlatacağınız 1 dakikalık İngilizce bir video linki
 • Neden programa katılmak istediğinizi anlatan en fazla 1200 karakterlik İngilizce bir metin
 • Word ya da PDF formatında CV dokümanı
 • Varsa araştırma veya akademik başarılarınızı gösterecek proje dokümanlarınızı yüklemeniz gerekmektedir.

- Seeds For The Future Turkiye web sitesindeki başvuru formunu (https://seedsforthefutureturkiye.com/register) eksiksiz dolduran katılımcıların başvuruları dikkate alınacaktır.

 

3. Başvurumun başarılı bir şekilde ulaştığından nasıl emin olurum?

- Başvurunuzun değerlendirmeye alınması için kayıt formunu eksiksiz olarak doldurup değerlendirmeye göndererek, bilgi giriş işlemini bitirdiğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Bu aşamanın ardından başvurunuzun alındığına dair bir bilgilendirme alacaksınız.

 

4. Başvurular arasından seçim süreci nasıl gerçekleştiriliyor?

Başvurunuzu tamamlamanızın ardından Huawei tarafından oluşturulan jüri tarafından dosyalarınız incelenmektedir. İncelemeler sırasında yüksek not ortalaması, bilişim sektörüne karşı ilginiz, projeleriniz, hedefleriniz ve İngilizce seviyeniz değerlendirme kriterleri arasında yer almaktadır.

 

5. Programın başlama tarihi nedir?

Programa seçilen adaylar 10 Eylül 2021 tarihinde çevrimiçi açılış törenine katılacak, eğitimler 13 Eylül 2021 tarihinde başlayacaktır. Program bilgilerine https://seedsforthefutureturkiye.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Katılmaya hak kazanan adaylara daha detaylı bilgilendirme de yapılacaktır.

 

6. Programın süresi ne kadar?

13 Eylül 2021 tarihinde başlayacak eğitimler 22 Eylül tarihinde bitecek, 23 Eylül’deki kapanış töreniyle de bu yılki program sona erecektir.

 

7. Her Derse Katılım Zorunluluğu Var mı?

Programda yer alan 15 saatlik canlı oturum, 3 saatlik video kurs ve bir adet ‘Tech4Good’ grup proje çalışmasına katılmak zorunludur. Bunların dışında yer alacak video kurslara katılım isteğe bağlıdır.

 

8. Sadece canlı dersler mi yapılmaktadır?

Programda, canlı derslere ek olarak 3 saati zorunlu olmak üzere bir çok video kurs da yer almaktadır.

 

9. Programda başka ülkelerden öğrenciler de olacak mı?

Canlı derslerde ve ‘Tech4Good’ gruplarında başka ülkelerden de öğrenciler olacak, uluslararası bilgi, birikim alışverişi imkanı olacaktır.

 

10. Programda canlı dersler dışında yer alan dersler nelerdir?

 

Programda yer alan zorunlu dersler :      

 • ICT Dersler: 5G, AI, Cloud Computing (Entry level)

Seçmeli Dersler:              

 • About Huawei: Who is Huawei,  Huawei's flagship store  & campus virtual tour
 • ICT related: IoT, smart home, cyber security, digital trade, smart city, data and industry trends
 • Leadership: Leadership skills, cross-cultural management, and strategic leadership
 • Prospectives: Macro-economic policies, semiconductor,aerospace, 3D vision
 • Traditional and Modern China: Chinese Materials Arts, A Bite of China, Secrets of the Forbidden City, Kunqu opera etc.

Daha detaylı bilgilendirme katılmaya hak kazanan adaylara ayrıca yapılacaktır.

 

11. Programa katılmak için herhangi bir ek yazılım gerekmekte midir?

 • Tüm dersler online olarak gerçekleşecek ve internet bağlantısı olan standart donanıma sahip bir bilgisayar yeterli olacaktır, kullanılacak platformlar, gerekecek üyelikler gibi detaylar, katılmaya hak kazanan adaylara ayrıca bildirilecektir.

 

12. Son Başvuru Tarihi Nedir?

Son başvuru tarihi 12 Ağustos 2021’dir.

 

13. Katılmak için Yaş Sınırı Var mı?

Herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur, üniversitelerin 1. soruda belirtilen ilgili bölümlerinde okuyan her öğrenci ve yeni mezun, yaş sınırı olmaksızın eğitime başvuru yapabilir.

 

14. Program sonunda sertifika veriliyor mu?

Programda sınavlarda başarı sağlayan öğrencilere Huawei’in tüm dünyada geçerliliği bulunan Seeds For The Future sertifikası verilmektedir.

 

15. Sertifika alabilme şartları nedir?

Katılımcıların sertifika alabilmeleri için 3 zorunlu dersin tüm quiz ve sınavlarını bitirmeleri, her bir dersi geçmek için 100 üzerinden en az toplam 60 puan almaları, tüm canlı oturumlara ve ‘Tech4Good’ Grup Proje çalışmasına katılmış olmaları gerekmektedir.  

 

16. Sertifika ne zaman gönderiliyor?

Sertifikalar, eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilerin kaydolurken belirttikleri adreslerine kargo ile gönderilmektedir. Sertifika gönderim tarihiyle ilgili eğitimin sonunda ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

 

17. Programın sonunda Huawei’de staj imkanımız olacak mı?

Staj kararları Huawei İnsan Kaynakları birimi tarafından verilmekte ve bu eğitim programı ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.

 

18. Program sonrasında, Seeds For the Future mezunlarını neler bekliyor?

Bugüne dek 130 ülkeden toplam 8.774 öğrenciye ulaşan Seeds For The Future mezunları, kurulan mezun grupları ile hem birbirleri hem de Huawei ile temasta kalmaya, ortak çalışmalara, görüş alışverişi yapmaya devam ediyor.